7 powodów, dla których Twoja firma powinna stać się częścią świata EDI

7 powodów, dla których Twoja firma powinna stać się częścią świata EDI

Nie każdy wie, że elektroniczna wymiana danych (EDI) dokumentów biznesowych rozpoczęła swój bieg już w latach 60-tych ubiegłego wieku. Dziś nie ma sektora biznesu, który nie wykorzystywałby tej genialnej – i wciąż rozwijającej się – technologii. Co za tym stoi? Dlaczego EDI będzie pełnić coraz ważniejszą rolę w postępującej cyfryzacji światowej gospodarki? Poniżej przedstawiamy 7 najważniejszych powodów.

 

Powód 1 - niezawodność EDI

„Zwycięskiego zespołu się nie zmienia”- głosi znane powiedzenie. Odnosząc to do elektronicznej wymiany danych (EDI) nie dziwi fakt, że wiele firm na całym świecie zdecydowało się zaufać tej sprawdzonej i solidnej technologii. Dla rzeszy dostawców, usługodawców i klientów, technologia EDI w sposób istotny zoptymalizowała łańcuch dostaw. Jednak to niezawodność jest głównym czynnikiem stanowiącym o sukcesie EDI. Wszystko działa tu płynnie, jak zgrany zespół, którego nie należy zmieniać.

 

Powód 2 - „instynkt stadny”

„Skoro technologię tę z powodzeniem stosuje tyle firm na całym świecie i to od tylu lat, to technologia ta musi być dobra” – tak można w skrócie podsumować EDI. Coraz więcej firm oczekuje od swoich partnerów biznesowych korzystania z EDI. Im większa liczba uczestników łańcucha dostaw, którzy elektronicznie wymieniają zamówienia, awiza, faktury i inne dokumenty biznesowe, tym sprawniejszy jest system. Działa tu zatem swoistego rodzaju „instynkt stadny”.

 

Powód 3 - dostęp z dowolnego miejsca

Firmom, które jak dotąd nie korzystały z EDI, w czasach pandemii koronawirusa z pewnością przytrafiły się sytuacje jak ta: dostawca, zgodnie z przyjętym procesem, przesyła fakturę do biura, ale zespół pracując zdalnie nie ma do niej dostępu. Z odsieczą może przyjść wówczas EDI. EDI zapewnia digitalizację procesów, co pozwala firmom uzyskać dostęp do dokumentów z dowolnego miejsca. Jest to zatem wielka zaleta - i to nie tylko w pandemicznych czasach.

 

Powód 4 - bezpieczna inwestycja

Kupujesz smartfon danej marki, a trzy miesiące później wychodzi nowszy model. Czy taki scenariusz brzmi znajomo? W świecie EDI tego typu zmartwienia nigdy nie mają miejsca, ponieważ inwestujesz zawsze w najnowszą technologię, a nie w przestarzałą. Technologia ta jest stale dopracowywana i aktualizowana, dzięki czemu użytkownicy EDI mogą korzystać z najnowocześniejszych rozwiązań dla usługi stosowanej od dziesięcioleci. Stale rosnąca liczba użytkowników świadczy najlepiej o znaczeniu EDI i odzwierciedla potencjał rozwoju w przyszłości.

 

Powód 5 - brak błędów

Są takie zadania, w których człowiek sprawdza się lepiej niż maszyna. Ludzie odczuwają emocje, są kreatywni i zazwyczaj lepiej radzą sobie z nowymi wyzwaniami. Jednak w zadaniach rutynowych i powtarzalnych ludzie popełniają błędy. Dzięki EDI można ich uniknąć (np. nie trzeba już drukować od nowa ręcznie wypełnianych i poprawianych dokumentów), co oznacza, że potencjalne błędy nie będą się już pojawiać.

 

Powód 6 - dla każdego

Nie ma wątpliwości co do tego, że małe i średnie przedsiębiorstwa od dawna korzystają z EDI. Początkowo EDI ograniczało się do wielkich korporacji, ale obecnie nawet mikrofirmy mogą zautomatyzować swoje procesy dzięki EDI. Kolejna fala technologii przynosi nowe rozwiązania, takie jak Web EDI, cloud-based EDI, EDI as a service, API, a także eliminuje technologiczne bariery wejścia. Korzystanie z EDI jest teraz łatwiejsze niż kiedykolwiek.

 

Powód 7 – cały świat

Coraz więcej firm na całym świecie staje się częścią większego łańcucha dostaw, czy to poprzez zakupy surowców na rynkach zagranicznych, czy poprzez eksport własnych towarów. Standardy EDI, takie jak EANCOM, są rozumiane przez przedsiębiorstwa na całym świecie, niezależnie od tego, czy prowadzą działalność w USA, w Pcimiu czy w Chinach. W końcu EDI nie zna granic! A w Polsce jej wdrażaniem zajmuje się już od ponad 25 lat firma EDISON SA: https://www.edison.pl/. Wyznaje przy tym zasadę, że każda firma i każda branża zasługuje na powyższe siedem korzyści i, tym samym, usprawnienie prowadzonego przez siebie biznesu.

Komentarze

Zostaw komentarz